Najnowsze trendy w chirurgicznym leczeniu raka piersi to temat przewodni XII Warsztatów Chirurgii Piersi – chirurgia rekonstrukcyjna piersi, symetryzacje, redukcje, korekty po zabiegach rekonstrukcyjnych, które odbyły się (12-13.04. 2024) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.
Organizatorem XII Warsztatów Chirurgii Piersi było Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Klinika Chirurgii Onkologicznej ŚCO.
Vitaco Sp. z o.o. była jednym z partnerów tego wydarzenia.
W warsztatach uczestniczyło blisko 50 specjalistów z zakresu chirurgii onkologicznej oraz chirurgii plastycznej, zarówno z Polski, jak i z zagranicy.
Podczas warsztatów wykonano 6 szkoleniowych zabiegów operacyjnych:
- mastektomie podskórne prepektoralne z jednoczasowym wszczepieniem protez,
- profilaktyczne mastektomie podskórne prepektoralne obustronne wraz z jednoczasowym wszczepieniem protez u pacjentki z mutacją w genie BRCA1,
- zabiegi symetryzacji piersi u pacjentek po chirurgicznym leczeniu raka piersi
- zabieg redukcji piersi u pacjentki z gigantomastią.
Wykłady poprowadzili:
- dr n. med. Marek Budner – „Breast unit – rola chirurga piersi (Breast surgeon)”
- prof. dr hab. n. med. Rafał Matkowski – „Deeskalacja leczenia chirurgicznego raka piersi”
- dr n. med. Maciej Kuczyński -”„Trudny” pacjent – jak ułożyć wzajemne relacje”
Podczas XII Warsztatów Chirurgii Piersi miała miejsce również premiera wydawnicza książki „Chirurgia Piersi” pod redakcją prof. Henryka Witmanowskiego i dr Marka Budnera. Jak informuje wydawca (Wydawnictwo Lekarskie PZWL), „Chirurgia Piersi” to pierwsza w języku polskim i unikatowa w skali światowej monografia poświęcona chirurgii gruczołu piersiowego.
Jak wskazują eksperci – wykładowcy warsztatów, mimo wzrastającego odsetka operacji oszczędzających, dane z Polski, dotyczące chirurgicznego leczenia raka piersi wciąż nie są optymistyczne w porównaniu z innymi krajami europejskimi. Stąd nieustająca potrzeba warsztatów, których jednym z elementów jest dyskusja nad dalszymi możliwościami deeskalacji chirurgicznego leczenia raka piersi, a także doskonalenie techniki chirurgicznej, zapoznanie się z najnowszymi doniesienia naukowymi z ostatnich zjazdów i konferencji, omówienie badań naukowych dotyczących leczenia raka piersi oraz wymian doświadczeń własnych między ekspertami.
Rocznie w Polsce notuje się około 20 tys. nowych zachorowań na raka piersi. Jak wynika z danych epidemiologicznych, jest to jeden z najbardziej dynamicznie rosnących, jeśli chodzi o liczbę zachorowań, nowotworów. Rak piersi jest odpowiedzialny za 25% wszystkich zachorowań na nowotwory wśród kobiet. Szacuje się, że co 8 kobieta w Polsce zachoruje na raka piersi.
Więcej na: